Rim Nordic XC 3 Results


  • Running Springs, CA
  • August 06, 2017
  • Sunday at 11:00 am
Pro Men : 15 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st55Alfred PachecoBuena Park Bikes29:21.9730:29.6430:59.661:30:51.270:00:001:30:51.27
2nd47Stefano BarberiTeam Barberi P/B Stefano30:19.4231:12.6531:36.061:33:08.140:00:001:33:08.14
3rd57John Nobil30:35.2331:31.0432:05.981:34:12.250:00:001:34:12.25
4th25Steve BobrofskyChains Required Bike Shop30:25.6531:57.0732:35.191:34:57.920:00:001:34:57.92
5th19Romolo Forcino31:37.4332:51.4832:42.501:37:11.420:00:001:37:11.42
6th15Stuart Gonzalez31:50.1932:38.2632:51.971:37:20.440:00:001:37:20.44
7th34Seth HamptonTeam Redlands Jr. MTB31:38.1832:51.8433:37.751:38:07.770:00:001:38:07.77
8th21Zack Villars31:36.4632:52.9333:39.741:38:09.140:00:001:38:09.14
9th44Samuel Brehm32:14.8835:00.5833:57.931:41:13.390:00:001:41:13.39
10th32Thomas FullerRedlands Jr. MTB Team34:14.9233:35.6634:32.231:42:22.820:00:001:42:22.82
11th36Jonah DingerRedlands Jr. MTB Team33:35.9034:29.5634:17.901:42:23.370:00:001:42:23.37
12th56Joshua Tootell33:33.3134:44.3834:18.291:42:35.990:00:001:42:35.99
13th31Cade CalonderTemecula Valley High School34:45.0235:33.4738:15.571:48:34.070:00:001:48:34.07
14th1Derek Hermon36:04.6137:23.7537:19.901:50:48.260:00:001:50:48.26
15th53Dakota Greer36:05.1040:03.0442:25.131:58:33.270:00:001:58:33.27
Pro Women : 5 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st49Kym SlingerlandThink MTB38:23.1941:04.1740:34.292:00:01.660:00:002:00:01.66
2nd20Aj Sura38:46.6041:17.4041:54.232:01:58.230:00:002:01:58.23
3rd40Kathryn Lockwood43:26.1142:48.7743:10.152:09:25.040:00:002:09:25.04
4th29Heidi Kanayan41:41.2444:24.2143:48.512:09:53.970:00:002:09:53.97
DNF27Laura Morris38:22.420:00:00
C) Expert Men 30-39 : 1 Racer - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st10Mark GabotBear Valley Bikes44:35.1547:27.5753:11.452:25:14.190:00:002:25:14.19
D) Expert Men 40-44 : 6 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st42Matt Freeman33:06.5734:24.3935:10.211:42:41.170:00:001:42:41.17
2nd18Jose LaureanoOC Armada34:26.4935:51.9736:06.281:46:24.750:00:001:46:24.75
3rd58Kevin WestonTeam Path Bikes34:42.7737:32.3637:54.331:50:09.470:00:001:50:09.47
4th30Charlie MarinkoChains Required Bike Shop35:36.2138:22.3039:30.171:53:28.690:00:001:53:28.69
5th52Brian Johnson36:33.0138:28.7938:52.801:53:54.620:00:001:53:54.62
6th54Eric PalmerNorth of the Border Bikes40:02.7043:23.9544:57.612:08:24.280:00:002:08:24.28
E) Expert Men 45-49 : 4 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st17Daum Bentley34:17.4234:49.5534:42.621:43:49.600:00:001:43:49.60
2nd6Garnet Vertican34:03.6135:02.0335:09.091:44:14.740:00:001:44:14.74
3rd43Joseph Shelton34:37.2537:27.2443:35.661:55:40.160:00:001:55:40.16
4th2Michael Negrete39:34.0439:35.3839:13.371:58:22.800:00:001:58:22.80
F) Expert Men 50-54 : 2 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st35Shannon Scott36:22.5737:01.981:13:24.550:00:001:13:24.55
2nd38Gary Griffith46:47.5749:23.761:36:11.330:00:001:36:11.33
G) Expert Men 55-59 : 6 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st8Larry Pritchard37:55.7638:35.491:16:31.250:00:001:16:31.25
2nd14Eric Airheart38:17.7838:18.931:16:36.710:00:001:16:36.71
3rd41Robert Gelfand37:55.1042:07.931:20:03.030:00:001:20:03.03
4th4Eric Howe39:15.6542:05.471:21:21.120:00:001:21:21.12
5th33Rick Lane44:41.3546:39.321:31:20.680:00:001:31:20.68
6th3Steve Herrera47:00.9451:10.341:38:11.280:00:001:38:11.28
H) Expert Men 60-64 : 3 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st12Lee McEachern37:13.7738:25.671:15:39.450:00:001:15:39.45
2nd45Ken Ridley44:02.5245:03.951:29:06.480:00:001:29:06.48
3rd50Ben EisleySC Velo48:38.4254:31.691:43:10.110:00:001:43:10.11
I) Expert Men 65+ : 2 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st7Mark Blakeslee42:08.7344:10.571:26:19.310:00:001:26:19.31
2nd16Michael Testman43:47.1445:35.861:29:23.000:00:001:29:23.00
LL) Expert Women 30-39 : 1 Racer - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st11Michele McClure40:16.7942:11.6943:24.392:05:52.870:00:002:05:52.87
NN) Expert Women 50+ : 1 Racer - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st23Susan ReaChains Required Bike Shop48:54.8451:29.501:40:24.340:00:001:40:24.34
SS1) Open Single Speed : 6 Racers - Final at 9:05am
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st48Gerrit SlingerlandThink MTB36:59.2238:15.6637:03.791:52:18.680:00:001:52:18.68
2nd26Chad Elmer40:21.1841:30.9442:07.342:03:59.480:00:002:03:59.48
3rd39Veeze Price40:20.1641:53.5243:01.932:05:15.630:00:002:05:15.63
4th37Mark Scheetz38:50.9342:36.8344:12.822:05:40.600:00:002:05:40.60
5th51Patrick Schlosser41:29.5442:58.8044:21.462:08:49.810:00:002:08:49.81
6th22Raulie Tarango43:05.6952:13.5049:30.632:24:49.830:00:002:24:49.83
J) Jr. Sport Men 14 & under : 2 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st247Zach Martinez42:40.2045:59.841:28:40.040:00:001:28:40.04
2nd226Dayton CalonderTemecula Valley High School53:48.0951:41.981:45:30.080:00:001:45:30.08
K) Jr. Sport Men 15-18 : 5 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st250Skyelar HillRedlands Jr. MTB Team34:49.7936:04.421:10:54.210:00:001:10:54.21
2nd230Cameron Dominguez35:29.4337:06.841:12:36.270:00:001:12:36.27
3rd219Luke Villars44:11.9743:03.301:27:15.280:00:001:27:15.28
4th227Noah HunsbergerTemecula Valley High School43:41.9648:31.121:32:13.090:00:001:32:13.09
DNF242Anthony SerenoThe Cyclery Bike Shop0:00:00
L) Sport Men 19-29 : 1 Racer - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st228Timothy Trudo40:47.1442:58.341:23:45.490:00:001:23:45.49
M) Sport Men 30-39 : 5 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st239Clint AllenBig Orange Cycling35:55.0036:13.451:12:08.460:00:001:12:08.46
2nd238Abraham CastellanosThe Cyclery Bike Shop35:56.0137:20.741:13:16.760:00:001:13:16.76
3rd245Yoshio Garcia38:30.7141:33.821:20:04.530:00:001:20:04.53
4th243Jens RazSan Marcos39:35.6941:05.211:20:40.910:00:001:20:40.91
5th258Jake McLaughlinVelo Hangar47:36.0345:06.731:32:42.770:00:001:32:42.77
N) Sport Men 40-44 : 3 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st204James Johnson41:57.1441:39.421:23:36.560:00:001:23:36.56
2nd237Daniel Breyer41:52.7945:32.291:27:25.090:00:001:27:25.09
3rd235Isaac Facundo44:53.1848:48.991:33:42.170:00:001:33:42.17
O) Sport Men 45-49 : 7 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st253John Stehmeier35:19.6937:05.591:12:25.280:00:001:12:25.28
2nd203Michael NascoRed Monkey Sports35:20.1337:18.861:12:39.000:00:001:12:39.00
3rd254Brian SantRed Burros37:04.5037:21.051:14:25.550:00:001:14:25.55
4th246Alex Ter-VrugtSan Marcos36:23.7939:47.541:16:11.340:00:001:16:11.34
5th218Kyle Riedel40:36.1942:23.391:22:59.580:00:001:22:59.58
6th233Michael FullerCyclery USA41:31.3744:34.211:26:05.580:00:001:26:05.58
7th241Eric GrubbClaremont High54:04.8254:58.571:49:03.400:00:001:49:03.40
P) Sport Men 50-54 : 8 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st225Edward DingerRedlands Jr. MTB Team37:51.7038:38.911:16:30.610:00:001:16:30.61
2nd240Paul KellenBig Orange Cycling40:30.3039:25.781:19:56.080:00:001:19:56.08
3rd252Todd Hunsaker40:05.8540:10.011:20:15.870:00:001:20:15.87
4th224Bobby Acuna40:02.7143:29.091:23:31.800:00:001:23:31.80
5th231Matthew Benice42:12.6946:37.231:28:49.930:00:001:28:49.93
6th248Mike ArasimMenifee43:34.1746:56.841:30:31.010:00:001:30:31.01
7th221Vladimir PopovicTeam MBS46:11.7547:45.621:33:57.370:00:001:33:57.37
8th255Norm Katz51:43.1252:01.031:43:44.150:00:001:43:44.15
Q) Sport Men 55-59 : 6 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st229Todd ClarkSimi Valley40:03.8242:57.221:23:01.050:00:001:23:01.05
2nd236Jonathan Jarrett40:30.0443:22.741:23:52.790:00:001:23:52.79
3rd206Kelly Hess42:13.9545:08.001:27:21.960:00:001:27:21.96
4th223Michael McNamara45:37.1548:19.881:33:57.030:00:001:33:57.03
5th202Shawn BiglariG2 Bike45:17.4552:43.201:38:00.660:00:001:38:00.66
6th208Michael JohnstonProMotion USA48:52.0350:48.121:39:40.160:00:001:39:40.16
R) Sport Men 60-64 : 2 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st234Leigh Heyer42:18.3843:42.241:26:00.630:00:001:26:00.63
2nd210Gary Scheidler52:16.711:00:52.311:53:09.020:00:001:53:09.02
S) Sport Men 65+ : 1 Racer - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st251John Clemmitt1:15:57.580:00:001:15:57.58
TT) Sport Women 30-39 : 1 Racer - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st257Katie Araujo39:17.1338:02.001:17:19.140:00:001:17:19.14
VV) Sport Women 40-49 : 2 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st215Kim HollowayHi Honey45:22.9845:52.641:31:15.630:00:001:31:15.63
2nd216Zabrina GuizarPro Bike Supply55:30.1657:15.891:52:46.060:00:001:52:46.06
XX) Sport Women 50+ : 2 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st256Cindy Villars47:42.4250:21.261:38:03.690:00:001:38:03.69
2nd207Lisa JuddMichael’s Bicycles53:43.3755:14.951:48:58.330:00:001:48:58.33
WW) Sport Men Clydesdale : 1 Racer - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st249Michael Dulin45:49.2447:19.221:33:08.470:00:001:33:08.47
SS) Sport Men Single Speed : 3 Racers - Final at 7:42pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st232Shawn Jenkins39:59.1943:28.821:23:28.020:00:001:23:28.02
2nd220Juan SilvaNeighborhood Cyclery40:58.5443:28.981:24:27.530:00:001:24:27.53
3rd244Paul Amodei43:45.3047:08.841:30:54.140:00:001:30:54.14
CC) Jr. Beginner Men 10 & under : 2 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st432Solomon HamptonTeam Redlands Jr. MTB55:12.600:00:0055:12.60
2nd409Christian ReamsWitness Protection Program59:15.730:00:0059:15.73
DD) Jr. Beginner Men 11-12 : 2 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st430Anton ZivanovicRedlands Jr. MTB Team48:40.950:00:0048:40.95
2nd426Julian Lane1:13:49.530:00:001:13:49.53
EE) Jr. Beginner Men 13-14 : 6 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st429Alex ThompsonRedlands Jr. MTB Team43:43.720:00:0043:43.72
2nd435Marco VegaSanta Clarita MTB Team48:19.450:00:0048:19.45
3rd425Olson Grubb50:39.260:00:0050:39.26
4th428Shepard Greer52:18.840:00:0052:18.84
5th406Brent SawyerBermuda Dunes53:40.490:00:0053:40.49
6th410Cleve Reams IVWitness Protection Program55:31.150:00:0055:31.15
FF) Jr. Beginner Men 15-18 : 3 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st424Adam Grubb38:55.140:00:0038:55.14
2nd416Chandler Beeson39:55.520:00:0039:55.52
3rd419Lance Hill42:34.040:00:0042:34.04
U) Beginner Men 30-39 : 3 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st422Nicholas Antonio39:00.290:00:0039:00.29
2nd402Garit Wallace40:44.280:00:0040:44.28
3rd403Bradley MangrumVenice1:08:14.980:00:001:08:14.98
V) Beginner Men 40-49 : 2 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st418Bill GiddensRed Zone Racing40:28.110:00:0040:28.11
2nd412Cleve ReamsWitness Protection Program46:30.050:00:0046:30.05
X) Beginner Men 50-59 : 4 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st413Bruce WinsattHuntington Beach45:48.160:00:0045:48.16
2nd420Shawn McDonaldBig Bear Lake46:52.040:00:0046:52.04
3rd421Alfredo GutierrezThe Path Bike Shop47:15.880:00:0047:15.88
4th415Don SawyerBermuda Dunes1:03:34.710:00:001:03:34.71
Y) Beginner Men 60+ : 2 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st423Mark Pueschel42:52.390:00:0042:52.39
2nd407Charlie Farrell56:26.380:00:0056:26.38
YY) Beginner Men 70+ : 1 Racer - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st434John KingBear Valley Bikes1:10:55.310:00:001:10:55.31
AA) Jr. Beginner Women 14 & under : 4 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st433Annaliese HamptonRedlands Jr. MTB Team45:50.350:00:0045:50.35
2nd431Cecilia ZivanovicRedlands Jr. MTB Team51:49.740:00:0051:49.74
3rd427Angelika Lane53:32.150:00:0053:32.15
4th414Caroline HunsbergerTemecula Valley High School1:03:49.030:00:001:03:49.03
OO) Beginner Women 19-29 : 1 Racer - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st405Michelle Arguello46:25.900:00:0046:25.90
PP) Beginner Women 30-39 : 1 Racer - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st417Keyang Pang58:54.720:00:0058:54.72
QQ) Beginner Women 40-49 : 2 Racers - Final at 7:00am
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st411Michele ReamsWitness Protection Program56:35.690:00:0056:35.69
2nd408Coralie DingerRedlands Jr. MTB Team1:07:52.340:00:001:07:52.34