2021 Rim Nordic XC #4 Results


  • Running Springs, CA
  • October 03, 2021
  • Sunday at 11:00 am
Pro Men : 8 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st26Samuel BrehmThe Cyclery Bike Shop30:48.6931:42.2631:51.051:34:22.01
2nd53Nic BeechanNic's Rapid Gnar Grooming Service30:48.1432:56.7832:56.981:36:41.90
3rd38John WesslingWessling Fitness31:26.1332:49.7632:46.801:37:02.70
4th58John NobilBear Valley Bikes32:32.1533:52.3534:35.561:41:00.07
5th37Romolo ForcinoBear Valley Bikes34:04.0234:42.0234:36.911:43:22.96
6th9Stuart GonzalezBear Valley Bikes34:03.6634:42.0334:49.091:43:34.79
7th36Joshua Tootell37:15.3438:01.2340:06.001:55:22.59
8th34Casey WilliamsBear Valley Bikes41:33.7645:03.1350:30.652:17:07.55
Pro Women : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st51Kristen SmithBaghouse / Rock N Road39:39.4241:01.2240:52.362:01:33.02
2nd8Michele McClureSC VELO40:04.9441:13.1542:05.402:03:23.50
A) Jr. Expert Men 18 & under : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st48Micah SanchezAccel Cycling34:03.0534:58.3535:05.341:44:06.75
DNF43Andrew SchultNone37:59.23
B) Expert Men 19-29 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st46Andrew Taylor37:28.0740:11.1442:49.322:00:28.54
C) Expert Men 30-39 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st33Ryan HuffmanSC Velo, Camp Baldy Juice34:33.7235:35.7735:45.751:45:55.24
D) Expert Men 40-44 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st50Ty KadyBaghouse/Specialized/NXTLVL Coaching34:07.1134:53.3535:08.601:44:09.07
2nd29Erik LopezThe Cyclery Bike Shop47:10.7950:56.9951:31.682:29:39.47
E) Expert Men 45-49 : 5 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st45Eric StephenPEDAL industries34:44.7835:24.0135:44.071:45:52.87
2nd52Matt SmithBaghouse / Rock N Road34:44.9336:10.3737:00.001:47:55.31
3rd6Adam PacalSwamis Cycling Team35:15.8636:10.6637:25.971:48:52.50
4th22Robert Snyder Backbone Racing47:04.4643:05.8745:44.712:15:55.05
DNF55John UmaleCBS CYCLING35:26.1436:33.14
F) Expert Men 50-54 : 4 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st49Jay Hammond35:02.9135:41.061:10:43.97
2nd47Ociel Perezxisco bikes37:51.1637:41.171:15:32.34
3rd21Chad SmartBaghouse / Rock N Road37:31.0138:08.371:15:39.39
4th1Derek HermonBear Valley Bikes38:05.0540:39.461:18:44.51
G) Expert Men 55-59 : 5 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st40Paul ElkinsPedal Industries37:04.5838:39.931:15:44.51
2nd41Robert KmetzRock n Road38:21.4939:57.301:18:18.79
3rd24Reginald MillerTeam BOOMBABY39:04.3841:12.971:20:17.36
4th44William OrrDocent Brewing41:40.2843:27.611:25:07.89
5th42Todd HunsakerImperium/BikeFix37:04.011:01:21.741:38:25.76
H) Expert Men 60-64 : 8 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st23Eric AirheartBear Valley Bikes39:52.2440:57.501:20:49.75
2nd54David FongThe Path Bike Shop39:47.8042:13.311:22:01.11
3rd5Eric HoweThe Cyclery Bike Shop41:16.0345:28.471:26:44.51
4th57Stu Thomsen41:57.4545:32.231:27:29.68
5th59Adam Conaway42:35.1745:18.391:27:53.56
6th35Rick LaneThe Cyclery Bike Shop48:40.5050:44.011:39:24.51
7th12Michael McNamara50:17.4056:22.511:46:39.91
8th25Steve HerreraThe Cyclery Bike Shop55:31.951:00:42.501:56:14.45
I) Expert Men 65+ : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st32Gary ShueyBear Valley Bikes39:17.9741:00.641:20:18.62
2nd4Robert BernhardCalCoast Bicycles43:56.8145:29.231:29:26.05
SS1) Open Single Speed : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st31Veeze PriceBear Valley Bikes39:13.8642:19.5944:18.802:05:52.26
2nd56Timothy Sick40:29.3542:24.8945:02.922:07:57.17
J) Jr. Sport Men 14 & under : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st207Thomas SullivanRedlands Composite40:35.3441:02.471:21:37.82
2nd215Cameron HamptonDamien MTB Team41:01.7841:18.811:22:20.60
K) Jr. Sport Men 15-18 : 3 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st264Ben OtterRedlands Composite36:36.4537:33.531:14:09.98
2nd261Cole CarterBaghouse / Rock N Road37:29.7338:27.591:15:57.32
DNF267Alex ThompsonRedlands Composite39:42.31
L) Sport Men 19-29 : 3 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st265Jake SchoolfieldBear Valley Bikes38:21.8639:18.721:17:40.58
2nd249Sebastian Sanchez51:44.3554:58.741:46:43.10
3rd269Evan WilliamsBear Valley Bikes51:07.9656:33.891:47:41.85
M) Sport Men 30-39 : 10 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st257Sergio ZavalaDon's Bicycles37:42.3438:41.451:16:23.79
2nd230Corey Gatz37:42.8841:06.161:18:49.05
3rd227Greg GibbonsBear Valley Bikes42:42.5342:32.741:25:15.28
4th234Eric ShadleTeam Redlands42:08.2643:44.551:25:52.81
5th247Ruben AlvaradoThe Bike Shop CV43:07.3844:15.091:27:22.48
6th256Chad Baeskens43:50.4444:36.281:28:26.72
7th251Eric SunOrange Vise47:41.2546:49.861:34:31.11
8th243Tom Asvold48:49.4650:42.631:39:32.09
9th213Alex Bidaki55:01.2756:40.251:51:41.52
DNF266Almir ZaripovAllriseCapital 48:46.23
N) Sport Men 40-44 : 4 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st255Paul RobinsonDons bikes/ wallace curb and gutter 38:45.3838:14.621:17:00.01
2nd263Ben IslasRedMonkey Sports Racing38:33.5839:17.291:17:50.87
3rd259Garit WallaceDons bikes41:33.6944:11.181:25:44.87
4th431James Downs44:21.0644:36.391:28:57.45
O) Sport Men 45-49 : 4 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st260Zach AllenSCV MTB38:38.5538:20.311:16:58.86
2nd205Corey McKinnonThe Bike Shop Temecula 45:05.7348:47.201:33:52.93
3rd258Adam KostichSCV MTB44:30.4452:11.901:36:42.34
DNF226Louis Orduna
P) Sport Men 50-54 : 10 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st250Michael NascoRedMonkey Sports Racing39:30.2940:42.681:20:12.98
2nd262Eric CarterHyper41:36.0942:07.081:23:43.17
3rd271Edward DingerRedlands Composite41:42.8042:22.731:24:05.53
4th237Bryan TsaoDons Bicycles42:57.2244:38.451:27:35.67
5th228Andrew Hopsonwide open storage solutions , the bike shop temecula43:24.8545:30.601:28:55.45
6th238Julian Rivera Puercos44:28.5646:36.551:31:05.12
7th221Michael FullerRedlands Composite45:21.7848:44.081:34:05.86
8th222Phil NistRedlands Composite45:56.7148:43.561:34:40.27
9th254Jeff Koclanis 47:55.9348:01.161:35:57.09
10th270Elmo KassinTeam Komplete52:45.1157:06.211:49:51.32
Q) Sport Men 55-59 : 6 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st206Don Bowley40:09.9341:30.471:21:40.40
2nd233Frank Heinze41:02.2941:11.281:22:13.58
3rd220Brad Driver40:59.6744:02.341:25:02.01
4th235Kevin BrewerN/A45:44.8446:15.971:32:00.81
5th253Dennis Torgerson45:54.8947:15.121:33:10.02
6th236Guy HanouSCV Mtn Bike Group45:57.2547:33.081:33:30.33
R) Sport Men 60-64 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st268Fred ShigaDeb-o Racing45:50.9347:38.691:33:29.63
DNF252Damon Osborne1:05:10.03
HH) Sport Women 19-29 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st240Philine EndresGo Fast45:18.1547:05.321:32:23.47
2nd239Kayla ColemanNone46:19.7947:31.541:33:51.34
TT) Sport Women 30-39 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st214Adriana Bidaki53:57.4554:45.201:48:42.65
XX) Sport Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st202Alexandria FabbroBear Valley Bikes53:47.5254:16.281:48:03.81
WW) Sport Men Clydesdale : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st244Louis PeickiSpeed Racing/TBS42:49.5444:26.981:27:16.52
2nd246Robert Dillon48:09.4246:24.171:34:33.59
SS) Sport Men Single Speed : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st245Sean SnorekN/A54:48.861:01:48.201:56:37.07
CC) Jr. Beginner Men 10 & under : 3 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st432Anthony Cuellar49:14.38
2nd407Noah HydeBear Valley Bikes53:58.52
3rd416Richard TobinTeam Tobin54:34.76
DD) Jr. Beginner Men 11-12 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
DNF441Jayden Clark
EE) Jr. Beginner Men 13-14 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st437Brayden Snorek N/A1:02:30.64
FF) Jr. Beginner Men 15-18 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st420Andrew PiersonCrescenta Valley High School43:50.42
2nd419Drew Walczynski49:22.31
T) Beginner Men 19-29 : 3 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st438Kyle VanhultenBear Valley Bikes44:11.25
2nd414Jeremy Blackwood45:25.51
3rd423Tyler HopsonThe Bike Shop50:36.86
V) Beginner Men 40-49 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st428Anthony Ianozzi43:11.47
2nd405Israel AnguloPuercos51:06.22
X) Beginner Men 50-59 : 5 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st434Ron Stuver45:37.53
2nd440Tim HallILP48:44.98
3rd436Mike CuicchiQuickie49:54.95
4th406Eduardo Corellapuercos usa-mnms51:26.28
5th433Kevin Hemborg1:00:19.76
Y) Beginner Men 60+ : 3 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st401Mark PueschelRino Power-Slime41:52.15
2nd439Bill Bachman44:10.71
3rd442Mike HeinzeJessup Auto Plaza1:00:10.18
AA) Jr. Beginner Women 14 & under : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st417Janelle TobinTeam Tobin53:31.70
2nd402Cameron SarrailDamien MTB Team58:51.29
BB) Jr. Beginner Women 15-18 : 2 Racers - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st403Jordan SarrailDamien MTB Team54:32.31
2nd413Michelle LataeanuRedlands Composite1:05:32.50
OO) Beginner Women 19-29 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st424Siena HermonBear Valley Bikes55:51.49
PP) Beginner Women 30-39 : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st421Rachelle HendersonBear Valley Bikes1:22:55.04
RR) Beginner Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st408Tilda Donarummo Wildrye56:46.74
W) Beginner Men Clydesdale : 1 Racer - Final at 2:10pm
PlaceBibNameTeamTime
1st444Luke Cozart55:16.52