2022 Rim Nordic XC #3 Results


  • Running Springs, CA
  • July 17, 2022
  • Sunday at 11:00 am
Pro Men : 7 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st8Samuel BrehmThe Cyclery Bike Shop32:55.8333:52.9234:01.571:40:50.330:00:001:40:50.33
2nd42Romolo ForcinoBear Valley Bikes34:48.3436:38.8437:03.691:48:30.880:00:001:48:30.88
3rd46Daum Bentley35:43.9837:01.4737:16.591:50:02.050:00:001:50:02.05
4th6Stuart GonzalezBear Valley Bikes38:02.2838:54.9640:19.521:57:16.770:00:001:57:16.77
5th15Jake SchoolfieldBear Valley Bikes38:20.9543:28.9646:05.512:07:55.430:00:002:07:55.43
6th54Jacob MillerRedline Studios38:23.7545:15.4151:48.102:15:27.270:00:002:15:27.27
DNF48Jonas WoodruffTeam Redlands35:33.9248:04.760:00:00
Pro Women : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st12Sandy GrimesBear Valley Bikes41:30.0442:37.4443:13.532:07:21.030:00:002:07:21.03
2nd5Michele McClureSC Velo42:17.5644:17.4046:02.972:12:37.940:00:002:12:37.94
3rd39Ella SaboRedlands Composite 43:53.3746:54.3849:49.142:20:36.890:00:002:20:36.89
4th10Laura MorrisNon Dot Adventures48:16.6550:10.4253:11.852:31:38.930:00:002:31:38.93
A) Jr. Expert Men 18 & under : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st47Thomas SullivanTeam Redlands38:48.6943:11.9444:11.452:06:12.080:00:002:06:12.08
2nd62Angus McDonnellSan Gabriel Composite42:37.1449:33.4852:53.132:25:03.750:00:002:25:03.75
3rd38Matthew Rowell38:48.0747:34.341:00:41.822:27:04.250:00:002:27:04.25
B) Expert Men 19-29 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st45Hagen JohnstonDon's Bicycles43:18.2546:58.8049:56.482:20:13.530:00:002:20:13.53
C) Expert Men 30-39 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st41Gilberto CortezGilberto Cortez Coaching / Dons Bikes / GC Termite Control43:55.2548:30.7847:34.402:20:00.440:00:002:20:00.44
D) Expert Men 40-44 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st50David HelegOpprime Cycling41:16.1045:46.0248:52.842:15:54.960:00:002:15:54.96
2nd59Erik LopezThe Cyclery Bike Shop53:36.921:00:51.651:12:42.253:07:10.830:00:003:07:10.83
DNF63Griffith Vertican46:48.2252:53.460:00:00
E) Expert Men 45-49 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st51Ty KadyBaghouse35:50.1836:59.2238:32.451:51:21.850:00:001:51:21.85
2nd58Matt FreemanSDG-Muscle Monster38:41.0139:57.0243:07.622:01:45.660:00:002:01:45.66
3rd37Luis Angeles43:41.4850:31.6151:48.462:26:01.550:00:002:26:01.55
4th61Peter McDonnellSan Gabriel Composite43:24.0548:54.661:02:44.552:35:03.270:00:002:35:03.27
F) Expert Men 50-54 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st52John UmaleCBS Cycling39:23.7239:17.891:18:41.610:00:001:18:41.61
2nd43Jason SimpsonT3 MTB Race Program40:44.4044:45.621:25:30.020:00:001:25:30.02
3rd1Derek HermonBear Valley Bikes42:58.0047:38.311:30:36.320:00:001:30:36.32
DNF7Joseph SheltonTeam Redlands44:30.250:00:00
G) Expert Men 55-59 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st9Carlos SalazarDon's Bicycles39:18.5641:41.381:20:59.940:00:001:20:59.94
2nd49Robert KmetzRock n Road40:45.7043:24.851:24:10.560:00:001:24:10.56
3rd40Frank Heinze42:40.2845:43.881:28:24.170:00:001:28:24.17
H) Expert Men 60-64 : 5 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st53Stu ThomsenCyclery USA44:00.7547:14.441:31:15.190:00:001:31:15.19
2nd60Adam Conaway46:06.1753:39.001:39:45.170:00:001:39:45.17
3rd16Steve HerreraThe Cyclery Bike Shop51:44.2458:52.361:50:36.600:00:001:50:36.60
4th57Rick LaneThe Cyclery Bike Shop52:28.141:03:15.211:55:43.360:00:001:55:43.36
5th14Michael McNamara59:07.341:06:25.392:05:32.740:00:002:05:32.74
I) Expert Men 65+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st19Jeff NickellThe Cyclery Bike Shop54:46.9359:59.651:54:46.590:00:001:54:46.59
KK) Expert Women 19-29 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
DNF36Kayla Coleman49:22.251:00:00.540:00:00
MM) Expert Women 40-49 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st55Denise Henderson54:32.7158:44.571:53:17.280:00:001:53:17.28
SS1) Open Single Speed : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3TimeAdjustmentTotal Finish
1st20Bob Pettingill48:01.8951:50.3955:31.682:35:23.970:00:002:35:23.97
2nd44Ed Thomen53:50.6259:53.051:08:16.453:02:00.120:00:003:02:00.12
DNF56Veeze PriceBear Valley Bikes45:39.5552:03.650:00:00
J) Jr. Sport Men 14 & under : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st246Tucker GrayTeam Redlands47:05.0146:14.001:33:19.020:00:001:33:19.02
K) Jr. Sport Men 15-18 : 7 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st254Chad Struempf 40:21.3240:56.951:21:18.270:00:001:21:18.27
2nd233Jeremy Rowell39:51.3842:32.281:22:23.660:00:001:22:23.66
3rd264Trevor ShumwayRedlands Composite 40:18.5346:42.901:27:01.430:00:001:27:01.43
4th247Josh AbugowSimi Composite44:41.8646:09.001:30:50.860:00:001:30:50.86
5th273Jarod GonzalezDamien MTB Team46:08.2745:09.261:31:17.530:00:001:31:17.53
6th225Jared peña AlexanianDamien High School45:52.2345:43.311:31:35.540:00:001:31:35.54
7th270Aidan KileyClaremont High48:07.1251:56.701:40:03.830:00:001:40:03.83
L) Sport Men 19-29 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st260Ivan Penichet-khawStotts Bicycles40:24.9240:38.581:21:03.510:00:001:21:03.51
2nd265Ben TromOpen Trails Ebikes40:24.0742:40.531:23:04.600:00:001:23:04.60
3rd249Traece CraigStotts Bicycles41:30.8143:10.121:24:40.940:00:001:24:40.94
4th217Caleb Keith46:24.9349:45.921:36:10.860:00:001:36:10.86
M) Sport Men 30-39 : 8 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st239Sean McGillPAA Cycling39:53.1140:34.781:20:27.890:00:001:20:27.89
2nd240Austin ReggBear Valley Bikes40:13.0142:39.471:22:52.480:00:001:22:52.48
3rd261Sergio ZavalaDon's Bicycles41:00.9543:19.801:24:20.760:00:001:24:20.76
4th219Hector BeltranAcademy Jiu-Jitsu 42:25.9944:52.901:27:18.890:00:001:27:18.89
5th276Almir Zaripov42:21.0746:40.851:29:01.930:00:001:29:01.93
6th237Nicholas AntonioBig Orange p/b Beach Body Performance46:38.2051:49.281:38:27.490:00:001:38:27.49
7th278Jaime SantiagoMixtepec47:52.9353:23.461:41:16.390:00:001:41:16.39
DNF234Adam Garling0:00:00
N) Sport Men 40-44 : 5 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st250Rob StottsStotts Bicycles42:03.4245:10.671:27:14.090:00:001:27:14.09
2nd231James Downs44:25.4246:22.041:30:47.460:00:001:30:47.46
3rd268Joel Giacomino47:29.8249:05.971:36:35.790:00:001:36:35.79
4th279Chris KilzerHardstance Cycling 48:45.3752:44.801:41:30.180:00:001:41:30.18
5th208Alex Bidaki50:37.1152:24.291:43:01.400:00:001:43:01.40
O) Sport Men 45-49 : 7 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st251Louis Orduna37:41.0440:40.231:18:21.280:00:001:18:21.28
2nd236Jolon SaboTeam Redlands41:55.8544:23.461:26:19.310:00:001:26:19.31
3rd243Craig SmithCoachella Valley Roadrunners43:28.0448:06.121:31:34.160:00:001:31:34.16
4th257Otto D'Ambrosio46:03.0248:11.991:34:15.010:00:001:34:15.01
5th203Douglas JohnInsane Bike Posse46:50.6749:40.041:36:30.710:00:001:36:30.71
6th263Trent ShumwayRedlands Composite 48:12.7850:36.741:38:49.520:00:001:38:49.52
7th201Gabriel Zink46:59.8655:54.891:42:54.760:00:001:42:54.76
P) Sport Men 50-54 : 6 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st210Eric DruckerEKR46:40.5449:59.271:36:39.810:00:001:36:39.81
2nd277Mike Henderson47:18.2450:08.821:37:27.070:00:001:37:27.07
3rd262Sean MilamRedline Studios51:37.0353:02.881:44:39.910:00:001:44:39.91
4th207John Donarummo jr50:49.281:08:48.281:59:37.570:00:001:59:37.57
5th218Michael FullerTeam Redlands59:15.241:02:34.362:01:49.600:00:002:01:49.60
6th223John PeckhamHITS1:32:38.1759:38.662:32:16.830:00:002:32:16.83
Q) Sport Men 55-59 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st256Bobby AcunaDVO Suspension 43:33.4247:30.111:31:03.540:00:001:31:03.54
2nd253Paul Mickelson49:52.3456:24.001:46:16.340:00:001:46:16.34
3rd258Christopher RowellNewbury Park50:58.101:00:54.461:51:52.570:00:001:51:52.57
DNF226Greg Beilfuss0:00:00
R) Sport Men 60-64 : 5 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st269Allen WulczynskiCalifornia Custom Sheds45:23.5646:51.911:32:15.470:00:001:32:15.47
2nd255Victor BoyceInsane Bike Posse46:01.7547:09.621:33:11.380:00:001:33:11.38
3rd241John SwanstromInsane Bike Posse47:48.3949:59.021:37:47.420:00:001:37:47.42
4th266Dennis TorgersonSqueaky Wheel Bike Shop47:56.8351:22.411:39:19.240:00:001:39:19.24
5th259Guy HanouSCV Mtn Bike Group48:50.6357:26.791:46:17.420:00:001:46:17.42
GG) Jr. Sport Women 18 & under : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st221Jordan SarrailMom & Dad1:03:49.731:07:37.062:11:26.800:00:002:11:26.80
2nd209Michelle LataeanuRedlands Composite 1:04:30.541:08:52.922:13:23.470:00:002:13:23.47
3rd220Cameron SarrailMom & Dad1:20:43.241:25:47.152:46:30.400:00:002:46:30.40
HH) Sport Women 19-29 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st224Siena HermonBear Valley Bikes53:15.021:07:04.672:00:19.700:00:002:00:19.70
2nd245Olivia Morrell1:03:20.711:05:33.362:08:54.080:00:002:08:54.08
TT) Sport Women 30-39 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st235Alexandra Mueller53:26.1854:23.611:47:49.790:00:001:47:49.79
VV) Sport Women 40-49 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st280Stacy ForcinoBear Valley Bikes52:23.0552:57.021:45:20.080:00:001:45:20.08
2nd274Mariella de Wilde53:28.4758:27.831:51:56.300:00:001:51:56.30
XX) Sport Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st211Kiersten LoEKR1:01:25.921:06:51.772:08:17.690:00:002:08:17.69
WW) Sport Men Clydesdale : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st252Paul AmodeiRoy's Cyclery/LLN50:56.5354:08.561:45:05.100:00:001:45:05.10
2nd267William Raitter52:49.6854:55.741:47:45.430:00:001:47:45.43
3rd238Steve Downs51:58.6356:54.781:48:53.420:00:001:48:53.42
4th275Humberto ZamudioLike Last Night53:48.221:01:31.141:55:19.360:00:001:55:19.36
SS) Sport Men Single Speed : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2TimeAdjustmentTotal Finish
1st248Sean SnorekBear Valley Bikes50:51.271:22:26.492:13:17.770:00:002:13:17.77
CC) Jr. Beginner Men 10 & under : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st402Noah HydeBear Valley Bikes50:54.250:00:0050:54.25
2nd444Benjamin Carlson1:03:23.630:00:001:03:23.63
3rd443Raylan LevyLa Habra Cyclery1:03:55.470:00:001:03:55.47
DD) Jr. Beginner Men 11-12 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st415James LewSMMC47:15.080:00:0047:15.08
EE) Jr. Beginner Men 13-14 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st431Esteban AngelesDustslingers47:22.820:00:0047:22.82
2nd435Finn Kerns1:02:10.310:00:001:02:10.31
FF) Jr. Beginner Men 15-18 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st441Brayden Snorek56:23.670:00:0056:23.67
T) Beginner Men 19-29 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st409Christopher TrujilloPuercos USA52:17.320:00:0052:17.32
V) Beginner Men 40-49 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st437Christian Kasey46:05.410:00:0046:05.41
X) Beginner Men 50-59 : 6 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st440Kevin Okamura49:04.960:00:0049:04.96
2nd439Mike CuicchiLa Habra Cyclery54:11.180:00:0054:11.18
3rd433Kevin Hemborg56:21.560:00:0056:21.56
4th434Ira Kerns57:03.840:00:0057:03.84
5th438Mark BarronBWC58:22.660:00:0058:22.66
6th445Ricky Vidad1:05:58.210:00:001:05:58.21
Y) Beginner Men 60+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st400Mark PueschelRyno Power45:10.780:00:0045:10.78
AA) Jr. Beginner Women 14 & under : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st416Maya PatelDamien MTB Team1:09:39.320:00:001:09:39.32
2nd417Tristan SarrailMom & Dad1:24:33.650:00:001:24:33.65
PP) Beginner Women 30-39 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st446Lindsay ShadleTeam Redlands55:58.000:00:0055:58.00
2nd432Kelly McCann55:58.770:00:0055:58.77
3rd412Rachelle HendersonBear Valley Bikes1:11:59.480:00:001:11:59.48
4th436Celene Medina iAC1:18:57.040:00:001:18:57.04
RR) Beginner Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st411Tilda Donarummo 1:08:14.830:00:001:08:14.83
W) Beginner Men Clydesdale : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTimeAdjustmentTotal Finish
1st407Sirkristopher ArringtoniAC1:08:38.660:00:001:08:38.66
2nd414David QuirozThe Cyclery Bike Shop1:11:38.100:00:001:11:38.10