2021 Rim Nordic XC #2 Results


  • Running Springs, CA
  • July 25, 2021
  • Sunday at 11:00 am
Pro Men : 11 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st65Chad HallBear Valley Bikes30:19.2531:45.2431:35.951:33:40.45
2nd26Samuel BrehmThe Cyclery Bike Shop30:27.8832:51.3932:38.121:35:57.40
3rd27Thomas FullerRedlands Composite32:04.5132:57.1234:17.011:39:18.65
4th39Darren ParhamBear Valley Bikes32:01.7133:40.7334:43.801:40:26.25
5th64John NobilBear Valley Bikes32:02.7833:45.6634:54.261:40:42.72
6th54Romolo ForcinoBear Valley Bikes32:05.7935:20.3134:55.251:42:21.36
7th9Stuart GonzalezBear Valley Bikes34:29.1434:44.2835:27.311:44:40.74
8th53Jason PerezRojoRacing34:34.2736:06.9636:19.941:47:01.18
9th43Joshua Tootell36:11.7237:37.0235:57.931:49:46.68
10th55Mason Frith34:07.1338:04.2738:43.211:50:54.63
11th18Ben GoyetteTeam Dream Team36:12.6437:35.7237:16.101:51:04.46
Pro Women : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st8Michele McClureSC VELO39:56.4042:02.2243:18.992:05:17.62
2nd52Kathryn LockwoodLife With a Fast Wife44:53.2446:08.9049:29.372:20:31.52
B) Expert Men 19-29 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st51Andrew Taylor36:36.8141:29.6641:10.431:59:16.91
C) Expert Men 30-39 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st42Nate KochZupa Fam36:11.2636:45.8037:42.741:50:39.81
2nd49Sergio ZavalaDon's Bicycles36:42.8240:43.6641:50.581:59:17.06
D) Expert Men 40-44 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st13Kevin Mehrenskwiver bike app36:44.9538:59.8139:41.741:55:26.50
2nd29Erik LopezThe Cyclery Bike Shop47:44.3453:29.3651:49.742:33:03.44
E) Expert Men 45-49 : 5 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st63Daum Bentley34:34.8936:09.5135:18.171:46:02.58
2nd61Matt FreemanSDG-Muscle Monster34:10.4436:07.5536:36.201:46:54.19
3rd6Adam PacalSwamis Cycling Team35:10.1837:13.0037:28.871:49:52.06
4th46Matt SmithBaghouse / Rock N Road36:05.3837:39.7938:27.781:52:12.96
5th40John UmaleCBS CYCLING37:11.9337:51.0139:20.511:54:23.45
F) Expert Men 50-54 : 6 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st36Jay Hammond35:27.3037:15.961:12:43.27
2nd7Carlos SalazarDon's Bicycles36:29.0038:51.091:15:20.10
3rd21Chad SmartBaghouse / Rock N Road37:15.3939:58.361:17:13.75
4th1Derek HermonBear Valley Bikes38:52.4246:18.131:25:10.55
5th56Andy AlliCalCoast Bicycles41:33.4644:08.241:25:41.70
DNF38Ara PapazianPro Bike Supply43:30.92
G) Expert Men 55-59 : 7 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st67Paul ElkinsPedal industries36:55.7339:51.201:16:46.94
2nd57Robert KmetzBaghouse / Rock N Road38:14.7240:24.061:18:38.79
3rd24Reginald MillerTeam BOOMBABY38:13.4840:41.621:18:55.10
4th58William OrrThe Path Bike Shop39:38.1241:58.901:21:37.03
5th45John KeatingBear Valley Bikes40:02.4042:30.621:22:33.03
6th50Patrik Gunnarsson CalCoast Bicycles40:51.5943:04.621:23:56.21
7th44David Moore45:37.2853:01.231:38:38.51
H) Expert Men 60-64 : 7 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st5Eric HoweThe Cyclery Bike Shop41:57.7741:49.791:23:47.56
2nd37David FongThe Path Bike Shop42:22.5341:34.281:23:56.81
3rd23Eric AirheartBear Valley Bikes42:26.7841:32.421:23:59.20
4th66Adam Conaway44:11.6845:13.071:29:24.75
5th12Michael McNamara51:23.4552:20.311:43:43.76
6th62Rick LaneThe Cyclery Bike Shop50:47.8953:47.871:44:35.77
7th25Steve HerreraThe Cyclery Bike Shop54:13.9859:42.661:53:56.64
I) Expert Men 65+ : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st4Robert BernhardCalCoast Bicycles45:09.1645:27.781:30:36.94
2nd59Michael Testman49:39.1550:10.321:39:49.47
3rd20Ken RidleyBear Valley Bikes50:05.5750:32.261:40:37.83
MM) Expert Women 40-49 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st47Kristen SmithBaghouse / Rock N Road39:54.5041:38.811:21:33.32
2nd41Brooke McFerrenThe Path Bike Shop43:13.5644:56.801:28:10.37
NN) Expert Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st48Laura MorrisNon Dot Adventures43:24.0945:29.871:28:53.96
SS1) Open Single Speed : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Lap 3Time
1st60Veeze PriceBear Valley Bikes41:03.8248:46.3956:54.962:26:45.19
J) Jr. Sport Men 14 & under : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st215Cameron HamptonDamien MTB Team41:40.6342:56.781:24:37.41
K) Jr. Sport Men 15-18 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st247Landon DendyMission Hills High School35:53.8338:39.361:14:33.19
2nd259Ben OtterRedlands Composite36:56.6339:11.231:16:07.86
3rd223Allan EddlemonSRRJAM40:16.1041:08.261:21:24.36
M) Sport Men 30-39 : 10 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st229Corey Gatz36:53.5138:18.741:15:12.25
2nd248Brandon Strausbaugh39:37.2241:40.931:21:18.15
3rd243Nicholas AntonioBig Orange Cycling p/b Beach Body Perfromance41:43.0343:09.231:24:52.26
4th242Jordan Powell43:08.6445:40.101:28:48.75
5th227Greg GibbonsBear Valley Bikes44:31.3945:13.741:29:45.13
6th257Joel VenegasCyclery Bike Shop43:52.1148:15.531:32:07.64
7th252Ruben AlvaradoThe Bike Shop45:17.6247:19.271:32:36.89
8th245Collin DrakeTeam Type 147:24.0149:52.671:37:16.69
9th213Alex Bidaki49:22.2450:23.981:39:46.22
10th246Almir ZaripovRebel Bicycles51:39.9553:06.961:44:46.92
N) Sport Men 40-44 : 6 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st256Ben IslasRedMonkey Sports Racing37:59.9638:40.631:16:40.59
2nd232Reno KarimianTeam Nova38:19.2039:29.321:17:48.52
3rd216Eric MagaƱaPRT38:25.0740:28.701:18:53.77
4th240Garit WallaceDon's Bicycles40:05.0941:43.471:21:48.57
5th218Douglas JohnThe Insane Bike Posse46:33.1746:39.341:33:12.51
6th250James Downs52:12.0652:15.081:44:27.14
O) Sport Men 45-49 : 5 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st226Louis Orduna37:26.4539:50.861:17:17.32
2nd205Corey McKinnonThe Bike Shop41:05.8743:27.701:24:33.57
3rd253Adam KostichSCV MTB43:39.1445:50.141:29:29.29
4th201Jose AlonsoPuercos45:47.2046:07.711:31:54.91
5th239Bobby Dillon50:29.8047:17.211:37:47.02
P) Sport Men 50-54 : 6 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st263Edward DingerRedlands Composite42:14.3842:23.591:24:37.98
2nd235Andrew Hopson43:19.6844:55.101:28:14.78
3rd234Julian Rivera Puercos 45:25.8845:55.941:31:21.82
4th233Thomas Saeman44:32.0348:05.001:32:37.03
5th222Phil Nist47:32.4749:03.291:36:35.77
6th221Michael FullerRedlands Composite46:56.9249:39.221:36:36.14
Q) Sport Men 55-59 : 9 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st206Don Bowley40:15.7342:22.051:22:37.78
2nd238Frank Heinze41:54.5741:38.301:23:32.87
3rd236Vance Schmitz41:44.4142:27.561:24:11.97
4th258Paul Hubbell43:42.4845:40.421:29:22.90
5th241Kevin BrewerN/A43:41.5245:57.701:29:39.23
6th244Dennis Torgerson45:16.0546:46.141:32:02.19
7th219Victor Boyce The Insane Bike Posse49:13.9445:59.141:35:13.09
8th254Guy HanouSCV Mtn Bike Group47:50.9049:25.541:37:16.45
9th251Norm KatzLife With a Fast Wife51:55.0851:32.341:43:27.43
R) Sport Men 60-64 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st217John SwanstromInsane Bike Posse44:22.4046:34.541:30:56.95
2nd260Fred ShigaDeb-o Racing47:49.8649:24.561:37:14.42
GG) Jr. Sport Women 18 & under : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st210Ella Kearney TurnerBear Valley Bikes42:28.6744:39.121:27:07.79
2nd261Angelika LaneThe Cyclery Bike Shop52:13.6754:50.241:47:03.92
HH) Sport Women 19-29 : 4 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st228Philine Endres44:26.0547:32.781:31:58.83
2nd231Kayla ColemanNone47:12.8047:02.951:34:15.76
3rd208Melissa Haley Official Giordana Ambassador 46:45.2851:58.351:38:43.63
4th262Star KhachikyanBear Valley Bikes53:30.281:00:05.851:53:36.13
TT) Sport Women 30-39 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st214Adriana Bidaki51:06.8052:59.441:44:06.24
XX) Sport Women 50+ : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st202Alexandria FabbroBear Valley Bikes56:38.9259:26.431:56:05.36
2nd237Gina Detolve57:56.451:03:53.152:01:49.60
WW) Sport Men Clydesdale : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st204Thomas LattenhauerFullerton Bicycles43:03.6943:34.161:26:37.85
SS) Sport Men Single Speed : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamLap 1Lap 2Time
1st249Timothy Sick43:34.1045:30.991:29:05.10
CC) Jr. Beginner Men 10 & under : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st431Anthony Cuellar48:45.39
2nd416Richard TobinTeam Tobin56:07.28
3rd407Noah HydeBear Valley Bikes1:02:06.49
FF) Jr. Beginner Men 15-18 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st430Chad Struempf38:45.48
2nd426Andrew PiersonCrescenta Valley High School46:25.15
3rd432Jarod GonzalezDamien MTB Team53:40.07
T) Beginner Men 19-29 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st414Jeremy Blackwood42:33.78
2nd418Kyle Hanson1:02:28.73
U) Beginner Men 30-39 : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st435Joshua VanasseBear Valley Bikes45:13.10
V) Beginner Men 40-49 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st427Anthony Ianozzi42:19.26
2nd405Israel AnguloPuercos51:29.64
3rd411Trevor Whitcomb52:08.04
X) Beginner Men 50-59 : 3 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st434Dan OtterRedlands Composite49:51.69
2nd406Eduardo Corellapuercos usa-mnms52:03.95
3rd415Miguel Gordillo54:55.73
Y) Beginner Men 60+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st401Mark PueschelRino Power-Slime42:57.47
AA) Jr. Beginner Women 14 & under : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st417Janelle TobinTeam Tobin55:29.03
2nd402Cameron SarrailDamien MTB Team1:00:41.96
BB) Jr. Beginner Women 15-18 : 2 Racers - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st403Jordan SarrailDamien MTB Team1:00:00.62
2nd413Michelle LataeanuRedlands Composite1:06:07.30
RR) Beginner Women 50+ : 1 Racer - Final at 2:00pm
PlaceBibNameTeamTime
1st408Tilda Donarummo Wildrye1:08:20.30